Olykor átfut az aggódás az on-line közösségi médián, hogy üzletemberek és hozzájuk kapcsolódó politikusok, monarchák irányítják a világot titkos szervezeteken át. Legyünk önzőek és vizsgáljuk meg a számunkra kedvező lehetőségeket az újságolvasó és tájékozott ember szemszögéből nézve.
Első változat, ami látszik: Politikusok vezetik a világot - megzsarolva a gazdaság szereplőit, korrupciós pénzeket elfogadva, és a választók tömegeit szlogenekkel megvezetve. Vélhetően ez a változat működik pl. Magyarországon.
Hívjuk a kompetencia szabályának a következőt: A tipikus politikus nem ért a gazdaság vezetéséhez, mert ha értene hozzá, akkor egy megfelelő méretű céget vezetne - viszont ért a néplélek manipulálásához.
Ha Matolcsy úr értene a gazdasághoz, akkor a Siemens, a Vodafone, netán a McDonald's, Apple vagy a Mercédesz vezetője lenne. De ahhoz nem ért, viszont kiválóan tudott íróasztalba kapaszkodni és hivatalból hivatalba ugrani kezdve a szocialista időktől. Orbán Viktor egy vállalatot nem vezetett, tehát "logikusan" egy országot vezet.
Mert másokkal szemben megtanulták az emberek manipulálását (a gazdaságét nem). Egyik benyal a másiknak, a másik eteti a tömegeket. Ha beleszólnak a gazdaságban, akkor inkább csak ártanak - de megmagyarázzák, hogy "miért nem".
Egy kisváros vagy fővárosi kerület polgármestere több milliárdos éves költségvetés felett diszponál, ... ekkora céget a valós világban nem bíznának rá. Egy gagyi politológusi végzettséggel és párttámogatással nekifuthat. Gyakorlatilag a közpénzünket olyan emberekre bízzuk, akikre céget nem bíznának részvényesek, mi magunk se, és saját sikeres vállalkozást sem tudnak felépíteni.
A második változatban: a gazdasági elit, megfelelően irányba állítja a közélet szereplőit. Azok akik legalább valamelyest látják előre a világ gazdasági trendjeit, jó eséllyel (jobb eséllyel) tippelhetik meg a folyamatokat, és befolyásolhatják előnyös irányba - nyilván maguk érdeke szerint is, de valamelyest érzékenyen a közösség dolgaira is. Hiszen fontos a köz elégedettsége, a stabilitás, a munkaerő és fogyasztók megfelelő minősége.
Ez történik, amikor a gazdaság szereplői háttérmunkával rászorítják Amerika vezető pártjait egyfajta megegyezésre az USA technikai fizetésképtelenségének elkerülése érdekében.
A harmadik változatot intézzük el gyorsan: Az emberek és az átlag választópolgár bölcsessége igazgatja világot - ez nagyon szép elmélet, de gyakorlatban az egyes pont tragikus forgatókönyvét valósítja meg.
... és őszintén ... tegyen egy sétát a kedves olvasó valamelyik piacon, vagy kocsmában, és az ott hallott bölcsességeket képzelje el, mint életének vezérlő csillagát - garantált káosz, egymásnak ellentmondó zagyvaságok, és csőd.